V roku 2024 si pripomíname 80. výročie SNP. Žiaci 7. - 9. ročníka sa zúčastnili dejepisnej exkurzie v Múzeu SNP v Banskej Bystrici. Milá pani sprievodkyňa nás previedla celou expozíciou a získali sme nové poznatky, ktoré určite využijeme na hodinách dejepisu.
Súčasťou stálej expozície Múzea SNP je skanzen ťažkej bojovej techniky. Nachádzajú sa v ňom zbrane česko-slovenskej, nemeckej a sovietskej výroby, ale aj vozne improvizovaného pancierového vlaku Štefánik.
Veľké poďakovanie patrí p. Mgr. K. Katrušinovej, ktorá celú exkurziu organizovala.
Multimediálna výstava SNP 1944 ponúka návštevníkom nový prístup k prezentácii zbierkových predmetov, autentickým výpovediam svedkov formou audio nahrávok, ale napríklad aj možnosť ocitnúť sa v povstaleckom zákope s vojakmi.
Hlavná expozícia je rozdelená do trinástich tematických celkov, z ktorých každý prezentuje inú kapitolu historického vývoja slovenských a svetových dejín.
Úvodná časť expozície dokumentuje vojensko-politický vývoj Slovenska od roku 1918 do roku 1939 v súvislosti s vnútropolitickým a zahraničným vývojom Československa v kontexte európskych dejín.
V samostatnom tematickom celku je po prvýkrát dokumentovaná problematika tragédie európskeho židovstva a holokaustu v štátoch okupovaných nacistickým Nemeckom. S touto problematikou je paralelne prezentovaný tragický osud židovského obyvateľstva na Slovensku deportovaného v rokoch 1942 a 1944 do nemeckých koncentračných a vyhladzovacích táborov na území okupovaného Poľska.
Ústrednú tému expozície tvorí protifašistický odboj a jeho vyústenie do SNP ako súčasti európskej antifašistickej rezistencie v rokoch druhej svetovej vojny.
Okrem podrobnej dokumentácie povstaleckej armády, partizánov a žandárov je zachytená aj prítomnosť nemeckých vojsk nasadených na potlačenie SNP vrátane nemeckej generálnej ofenzívy a úloha nemeckej domobrany Heimatschutzu.
V expozícii je dokumentovaná aj problematika ukončenia 2. svetovej vojny a povojnového usporiadania sveta, čo vytvára objektívny obraz o týchto zlomových udalostiach. Potrestanie vojnových zločincov a kolaborantov v Európe (Norimberský súdny proces, retribučné súdnictvo v Európe a na Slovensku), odsun Nemcov z ČSR a výmena obyvateľstva medzi ČSR a Maďarskom tvorí ďalší nový samostatný celok
Otvorený depozitár zavedie návštevníkov do zákulisia múzea. Zbierkový fond je prezentovaný v nových súvislostiach, ale poukazuje aj na starostlivosť o rôzne druhy zbierok múzea, ktoré sú našim spoločným kultúrnym dedičstvom.